کارگران
موضوعات داغ

مهاجرت عجیب ! از ایران به عراق

به گفته دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق میزان مهاجرت نیروی کار ایرانی به عراق تشدید شده است. به گفته او کارگران ماهر ایرانی در عراق درآمد بهتری دارند.

جهانبخش سنجابی‌شیرازی، دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی وعراق  گفته است: «با توجه به نزدیکی‌های زبانی و فرهنگی در غرب و جنوب کشور، جوانان ترجیح می‌دهند به جنوب عراق و اقلیم کردستان و مرکز این کشور مهاجرت کنند.»

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در ادامه درباره انگیزه‌های مهاجرتی به عراق اشاره کرده و گفته است، اختلاف معنادار ارزش پولی بین عراق و کشور‌های همسایه به این مسئله دامن زده است.

او افزوده است: «شاید بخشی از علل مهاجرت به عراق این است که نیروی کار ایرانی احساس می‌کند با همان زمان کاری که ایران انجام می‌دهد را اگر در عراق انجام دهد به سطح اقتصادی بهتری می‌رسد.»

بنا بر اعلام دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق، دو گروه از ایران به عراق مهاجرت می‌کنند؛ یک گروه نیرو کار ساده هستند که حجم عمده مهاجرت را تشکیل می‌دهد، دوم نیز نیروی کار ماهر است که برای کارفرمای عراقی منطقی است که هزینه های اقامت یک نیروکار ماهر را بپردازد.

برخی رسانه های ایران اما موضوع افزایش میزان مهاجرت نیروی کار به عراق را زنگ خطری جدی دانسته اند که می‌تواند کشور را از نیروی کار فعال خالی کند.

افزایش میزان مهاجرت نیروی کار به عراق در حالی صورت می گیرد که مرکز آمار ایران در گزارش اشتغال و بیکاری زمستان ۱۴۰۱ اعلام کرده بود، نرخ بیکاری نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان ١٤٠٠)  ٠.٣ درصد افزایش یافته است.

گفتی است، نرخ بیکاری در میان افراد با مدارک تحصیلات عالی در ایران ۱۲.۸ درصد است که از متوسط بیکاری کشوری بیشتر است. در مجموع، بیش از یک سوم بیکاران کشور کسانی هستند که مدارک تحصیلی عالی دارند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا